PePsy Savjeti

Pedagoško Psihološka Radionica

Razredništvo

images6D61TTAF
Razrednik

 

Većina nastavnika, osim održavanja nastave iz predmeta za koji su školovani, kao djelatnici u nastavi, zaduženi su za brojne i složene poslove razrednika.

Razrednik je osoba koja brine o učenicima jednog razrednog odjela, komunicira s njihovim roditeljima, glasnogovornik je razreda na razrednim i nastavničkim vijećima, dogovara različite aktivnosti u zajednici i obavlja brojne administrativne poslove. Mora poznavati zakone i pravila koja se odnose na njegovu ulogu. Treba imati komunikacijske i diplomatske vještine kako bi uspješno povezao sve sudionike odgojno-obrazovnog procesa: učenike, školu i roditelje. Nadasve treba biti dobra, plemenita i mudra osoba.  

Pravilnik o obvezama učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi definirao je poslove razrednika kao:

  • planiranje i programiranje rada razrednog odjela
  • sudjelovanje u provedbi programa profesionalnog informiranja i usmjeravanja
  • skrb o učeničkoj prehrani, zdravstvu, socijalnu skrb učenika i pouku plivanja
  • suradnju s roditeljima – roditeljske sastanke, predavanja za roditelje, pojedinačne razgovore
  • skrb o podmirenju učeničkih obaveza
  • vođenje razrednog vijeća
  • vođenje razredne dokumentacije, očevidnika, pisanje i uručivanje učeničkih knjižica i svjedodžbi
  • provedbu učeničkih izleta i ekskurzija
  • druge poslove vezane uz razredni odjel. 

Edukacija za važne poslove razrednika nije sustavno i institucijski riješena. Nije niti praćena i vrednovana u školi. U područje razredništva samo djelomično zadiru povremeni oblici usavršavanja nastavnika. Odgojne zadaće su u realiziranju malo ili nedovoljno naglašene, a obrazovnim sadržajima na fakultetu posveti se puno veća pozornost. Razrednik je pedagoški voditelj. Da bi mogao uspješno pridonositi odgojnoj ulozi škole, uz teorijska i praktična znanja i iskustvo, mora imati razvijene socijalne vještine komuniciranja, motiviranja i vođenja pojedinaca i cijelog razreda. Takve vještine postižu se kroz iskustvo i stalno stručno usavršavanje. Tu treba koristiti znanja iz područja psihologije, socijalne pedagogije, andragogije i informatičko komunikacijske tehnologije. Jedan od oblika stručnog usavršavanja je i aktiv razrednika u školi u kojem bi se trebalo zajednički planirati, razmjenjivati iskustva i organizirati prisustvovanje oglednim satima razrednog odjela uz detaljnu analizu cijelog aktiva. Upravo funkcija razrednika je najintenzivnije područje odgojnog djelovanja.

 

Izvor: Priručnik za razrednike


Leave a Reply

Your email address will not be published.