PePsy Savjeti

Pedagoško Psihološka Radionica

Osobine dobrog razrednika

Osobine dobrog razrednika                           images6D61TTAF

I roditelji i učenici žele savršenog razrednika.

„Biti razrednik“ je obaveza koju neki nastavnici prihvaćaju nerado, a drugi se tu zaista i „pronađu“. Važnu ulogu za biti uspješan razrednik ima kvaliteta njegove ličnosti, ne samo znanje što treba raditi, već kako te osobine, svojstva i sposobnosti pokazati.

Promatranjem i uočavanjem osobina dobrih i učinkovitih razrednika u praksi mogu se izdvojiti poželjne osobine razrednika. Nabrojit ćemo samo neke.

Stručnost. Razrednik je istovremeno i predavač jednog ili više predmeta. Obzirom na njegovu cjelokupnu izvedbu nastave, njegov odnos prema nastavi, ocjenjivanju i učenicima, učenici mogu dobro i brzo prepoznati stručnost svakog nastavnika. Stručnost je imperativ svakog posla, kod nastave procjenjuje se svakodnevno. Tako započinje stav učenika prema razredniku. No, kod razrednika, znači i dobro poznavanje svih poslova i zadataka vezanih uz razredništvo.

Profesionalni pristup odnosi se na stručno rješavanje problema u razredu. Najviše su to odgojni problemi za koje je potrebno znanje iz psihologije, pedagogije, socijalne pedagogije, sociologije, komunikologije i drugih područja. Profesionalnost se posebno vidi u suradnji s roditeljima i pristupu problemima.

Autoritet je nužna osobina svakog nastavnika. Kod razrednika to je dostojanstvo osobe u koju učenici i roditelji imaju povjerenja. Ono se gradi od prvog kontakta, postupno, i može se lako izgubiti nepažljivim i nesmotrenim postupanjem. Jednom izgubljeni autoritet teško se može vratiti.

Pristupačnost je važna osobina ličnosti za ostvarivanje dobrih odnosa između učenika, razrednika i roditelja. Razina pristupačnosti mora biti dobro odmjerena i u suglasju s profesionalnošću i autoritetom.

Ljubaznost je kvaliteta svake osobe. Svi sudionici odgojno obrazovnog procesa uočavaju je odmah, vezana je uz komunikativnost, ali je treba izdvojiti jer omogućava dobar kontakt između sudionika.

Komunikativnost je vještina koja traži mnogo vježbe, ključna je za odgoj, temelj je uspješne nastave i međusobnih odnosa.

Dosljednost, kao osobinu ličnosti, posebno cijene i prepoznaju učenici. Kad se uspostave jasna razredna pravila, učenici očekuju da će ih se i razrednik pridržavati i prema njima postupati u svakodnevnim, a posebno u kritičnim, situacijama. Učenici dosljednost doživljavaju kao pravednost, ravnopravno i jednako ponašanje prema svima, bez obzira na uspjeh i osobni stav razrednika prema učenicima, kao držanje zadane riječi i obećanja.

Iskrenost je temeljna sastavnica u partnerskom i korektnom odnosu. Iskrenost učenika kao najvrjedniju osobinu i ljudsku vrlinu, razrednik treba potaknuti i pokazati svojim primjerom.

Tolerantnost znači da će razrednik osobnim primjerom učenike poučavati obzirnosti, snošljivosti prema drugim mišljenjima i uvjerenjima, pokazati im da se tolerancija temelji na dopuštenom odstupanju od propisa, a može se naučiti i razvijati s vremenom.

Taktičnost će doći do izražaja u brojnim situacijama u kojima se može prepoznati razrednikovo plansko i promišljeno postupanje, kao oblik diplomatičnosti.

Duhovit razrednik lakše uspostavlja suradnju s učenicima, olakša si pristup njihovim problemima, uklanja prepreke i bude omiljeniji. Tako lakše ostvaruje svoju ulogu razrednika.

Poduzetnost od razrednika očekuju svi: škola, učenici i roditelji. Naročito je potrebna kod rješavanja problema vezanih uz nastavni proces, a nekad i kod problema odgoja u obitelji ili međusobnih odnosa učenika. Poduzetni razrednik može tražiti pomoć stručnih osoba, a tu je važna njegova procjena.  

Samopouzdanje znači i samopoštovanje. Razrednik vjeruje u vlastite odluke i ispravnost postupanja.

Emocionalnost prepoznaju i roditelji i učenici, kao pozitivnu osobinu ličnosti razrednika. Očituje se u osjećajnosti, osjetljivosti na probleme i potrebe koje oni imaju. Pretjerana osjećajnost može biti i otežavajuća okolnost i teret samog razrednika. U svemu je najvažnija optimalna mjera.

Organiziranost se ogleda kao sposobnost kojom razrednik učenike od skupine pretvara u zajednicu, i povezuje ih u cjelinu. Dobra organiziranost znak je da roditelji mogu imati povjerenja u razrednika i u školi, i kod odlazaka na izlete. Ova osobina razrednika ima i odgojnu ulogu jer će elemente uspostavljanja dobre organizacije kroz konkretne akcije učenici prepoznati i primjenjivati kasnije sami. Razrednik će svojim primjerom pokazati kako biti organiziran.

Realističnost u planiranju i ostvarivanju ciljeva bitno olakšava ulogu razrednika, osigurava optimalno postavljanje ciljeva u skladu sa stvarnom odgojno obrazovnom situacijom u razredu. U odnosu prema učenicima takav će pristup učenike dobro pripremiti za stvarni život, a roditelje uputiti u realno stanje i sposobnost njihova djeteta.

Nije realno očekivati da će svaki razrednik imati sve nabrojene osobine u jednakim omjerima, no one mogu biti putokaz vlastitog razvoja kako postati dobar razrednik.

 

Izvor: Priručnik za razrednike

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.