PePsy Savjeti

Pedagoško Psihološka Radionica

Plan rada razrednika

untitled 33
Plan rada razrednika

 

Plan rada razrednika radi se na početku školske godine, a temelji se na popisu poslova koje treba tijekom godine realizirati. Aktivnosti razvrstane po skupinama detaljno se rasporede po mjesecima, a u skladu s godišnjim planom i programom rada škole. Planiranje zahtijeva maksimalnu fleksibilnost i prilagodbu trenutnim odgojnim problemima koji se mogu javiti tijekom prethodne ili nove nastavne godine u razredu. Istovremeno pokazuje se različitost od razreda do razreda.

Neki od elemenata dobrog planiranja su dobro poznavanje odgojne situacije, razgovor s učenicima, roditeljima, drugim razrednicima, proučavanje stručne literature. Najbolje je napraviti analizu odgojne situacije – stručni postupak upoznavanja, djelovanja i učinaka glavnih odjelnih činitelja u razredu. To je odabir i pronalaženje ključnih pokazatelja stanja i određivanja prikladnih mjera i postupaka za moguće pozitivno mijenjanje trenutne odgojne situacije. Pokazatelji odgojne situacije su: uspjeh učenika, izostanci, pridržavanje pravila kućnog reda, socijalna struktura i dinamika, odnos učenika prema učiteljima i nastavi, i neposredno socijalno okruženje.

Uspjeh učenika se procijeni u cjelini i pojedinačno. Ovisi o predmetima, predznanju, kvaliteti, zanimanju učenika za predmet. Utvrde se razlozi neuspjeha, razina radnih navika i motivacija. Procijene se razlozi stagnacije i nazadovanja pojedinih učenika. Pojedinačno se analiziraju izostanci i utvrde razlozi neopravdanih izostanaka, uoče koji učenici često izostaju u vrijeme ispitivanja i provjeravanja znanja. Pridržavanje pravila kućnog reda analizira se kroz odnos prema imovini, izvršavanju dužnosti redara, donošenju pribora i izvršavanja školskih obaveza. Iz uvida u socijalnu dinamiku utvrde se razredni miljenici, zanemareni, pozitivne osobe, negativne u očima učenika, procijeni se povezanost unutar razreda, prepoznaju podskupine. Vidi se tko je od učenika neuspješan ili agresivan, kako se učenici odnose prema predmetima i učenju. Roditeljska suradnja utvrdi se na temelju redovitosti dolaska na sastanke, individualnih razgovora i spremnosti na suradnju sa školom. Prepoznaju se loši činitelji u obiteljskim okolnostima i sumnje na zlostavljanje.

Predloženi elementi za analizu odgojne situacije u razredu samo su smjernice a temeljem takve analize moguće je odrediti potreban smjer odgojnog djelovanja, o čemu ovisi i dobro napravljan plan rada razrednika.

 

Pročitajte više o e – razredniku:

www.carnet.hr/e-dnevnik?only_mod_instance=241_92073_0…

 

Izvor: Priručnik za razrednike

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.