Sat razrednika
Sat razrednog odjela je osnovni, neposredni oblik rada razrednika s razredom. Otvara mogućnosti odgojnog djelovanja jer je odgajatelj razrednik koji učenike razumije, hrabri i usmjeruje. Uključen je u raspored sati. Razrednik se za taj sat priprema, a priprema mora imati sve elemente od teme do materijalno-tehničke pripreme.
Odgojna uloga sata razrednog odjela je primarna i neupitna. Spoznaje i iskustva koja učenici ovdje steknu upravo su one kojima će se susretati u stvarnom životu, od spoznaje sebe i drugih, preko komunikacije, sposobnosti za nenasilno rješavanje problema i sukoba, socijalizacije i drugih.
Osnovni temelj za određivanje tema sata razrednog odjela su potrebe i želje učenika. Klasificirane su prema dobi učenika, i rezultat su razrednikove su procjene odgojne situacije u odjelu. Učenici mogu predložiti teme, a one se mogu odabrati anketom iz sadržaja koje ponudi razrednik.
Zadatak se ostvari različitim metodama i postupcima, planiranjem, informiranjem, razgovorom, raspravama, dogovaranjem, predavanjima, prikupljanjem podataka, didaktičkim igrama, igranjem uloga i simulacijama, praktičnim radom ili vježbanjem, radom na projektima, u grupama i pedagoškim radionicama. U središtu zbivanja je učenik. On kreira aktivnosti, sudjeluje, raspravlja, otkriva svoje mogućnosti, prihvaća samoga sebe i razvija pozitivnu sliku o sebi. Razrednik predlaže i koordinira. Učenici iznose mišljenje i iskustva, formuliraju zaključne stavove, dogovaraju se. Korisno je učenike zadužiti kao nositelje pojedinih dijelova sata.
Za odgojni rad jako je važno povjerenje, međusobno uvažavanje i poštovanje. Toplo ozračje potiče sigurnost u osobne mogućnosti i motivira učenike na dodatni napor u savladavanju teškoća, kvalitetno učenje i primjereno vladanje. Hladna atmosfera izaziva i povećava napetost, suzdržanost, često potiče agresiju i izaziva negativnu energiju. U napetim situacijama teško se uspostavi komunikacija, manja je sposobnost objektivnog suočavanja s problemom.
Na kraju sata razrednog odjela učenici bi trebali izraziti osjećaje i raspoloženja koja su ih pratila tijekom sata. Mogu to raditi verbalno, pisano ili crtežom. Važno je da to svaki puta rade na drugačiji način. Razrednik bi trebao analizirati pisane radove učenika, zabilježiti reakcije pojedinih učenika i vrednovati ostvareni cilj sata.
Izvor: Priručnik za razrednike