Metoda učenja ČPČPP
Ispred vas je udžbenik ili stručna knjiga. Trebate je pročitati i naučiti za ispit. Istraživanja su pokazala da je za smislenu obradu teksta potrebna metoda učenja. Samo čitanje nije dovoljno. Metoda koju opisujemo dobila je ime po početnim slovima.
Č = čitati letimično prije nego što se koncentriramo na sadržaj
P = pitamo se koji dio pročitanog je bitan
Č = čitamo svjesno i pažljivo koristeći osjetilo vida i pamćenje
P = pamtimo i prepričamo vlastitim riječima
P = ponovimo zapamćeno nakon nekog vremena, nekoliko sati ili nekoliko dana
Ovaj postupak može se činiti naporan i dug. Istina je, treba proći neko vrijeme da odbacimo stare navike i započnemo učenje novim stilom. Jedno je sigurno. Učenici i studenti koji su učili po metodi ČPČPP postigli su bolji uspjeh.
Kako to izgleda po koracima?
1. Korak – Č – čitamo letimično Cilj je dobiti pregled prije nego što se usmjerimo na detalje. Kako dobiti pregled? Na kraju svakog poglavlja postoji sažetak. Mudro je pročitati ga na samom početku. Preletjeti gradivo, čitati naslove, negdje neku rečenicu, istaknutu, podebljanu riječ, pogledati tablicu, slike, brze i sažete informacije.
2. Korak – P – pitamo se Dobra su policijska pitanja: tko, gdje, kako, što, kada, zašto? Onda nam se lakše koncentrirati. Mnogo ljudi više se sjeća činjenica koje su potrebne da bi odgovorili na pitanje, nego ono što su naučili na pamet. Postavljanjem pitanja otkrit ćemo vlastito neznanje ili slabosti. Nestrpljivi smo saznati odgovore.
3. Korak – Č – čitanje Tu je najvažnija koncentracija. Čitamo što brže, potražimo osnovnu misao. Ako je ne nađemo sve drugo nema značenja. Podcrtavamo i označimo važno, istaknemo bitno. Podcrtamo ono što trebamo zapamtiti, što je novo, a ne ono što znamo od ranije. I podcrtamo ono što kod ponavljanja trebamo uočiti na prvi pogled. Svakako ne više nego što je potrebno. Čitati treba aktivno, biti budan, samog sebe podsjetiti da trebamo razumjeti i zapamtiti pročitano. Važno je paziti na slike, tablice i prikaze. Često slika govori više od riječi.
4. Korak – P – pamćenje Pamtimo vlastitim riječima što povećava stupanja zapamćenosti. Nije dobro učiti na pamet. Drugi način je pamtiti pisanjem bilješki sa strane, bilježiti vlastite primjedbe uz rub stranice. Dobro je misli izgovarati glasno.
5. Korak – P – ponavljanje Svaki put kad nešto naučimo dobro je odmah provjeriti. Tako nećemo sve zaboraviti već istog dana. Ponavljamo kasnije u određenim vremenskim razmacima. Nema svrhe tražiti uspjeh u hitnom učenju u samo jednom trenutku. Ponavljanje je majka mudrosti.
Izvor: Jorg Knoublach: Učenje ne mora biti mučenje