PePsy Savjeti

Pedagoško Psihološka Radionica

Sigurnost na Internetu

Sigurnost na Internetu   r15

 

Odrastanje na Internetu – Kako vratiti sigurnost u djetinjstvo?

 

Roditelji, a i mnogi drugi odrasli ljudi važni u djetetovom životu imaju veliku ulogu kao saveznici u borbi protiv svih izazova odrastanja u virtualnom svijetu.

Često vidimo da su roditelji zapravo nespremni i ne uključuju se u dječje online živote. Misle da njihova djeca mnogo bolje razumiju suvremene tehnologije od njih samih, i nisu sigurni kako pomoći i na koji način doprinijeti njihovoj sigurnosti. 

Zato ne čudi podatak da je, u istraživanju Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, čak 78% djece i mladih izjavilo kako nema postavljena nikakva pravila o korištenju društvenih mreža. Roditelji ih ne kontroliraju, ili to čine rijetko. Mladi rade što žele.

Djeca danas znaju mnogo više o korištenju tehnologije. No, znati se služiti Internetom ne znači nužno znati kako ga koristiti na način koji je za mladog čovjeka siguran i odgovoran prema drugima. Današnje generacije mladih prve su koje od najranijeg djetinjstva odrastaju uz informacijske i komunikacijske tehnologije. Baš zato njihov je odnos prema tehnologiji vrlo intuitivan i spontan, puno brže svladavaju promjene i možemo od njih mnogo naučiti.

Istovremeno, mladi nemaju iskustvo odrastanja bez suvremenih tehnologija i nedostaje im potrebna kritičnost. Tu glavnu ulogu imaju roditelji, profesori, stariji. Mladima je potrebno vodstvo i podrška. Roditeljima, ali i profesorima informatike, odgajateljima, se stoga preporuča da na nenametljiv, ali podržavajući način pokažu interes za dječje online živote. Jednako kao što brinu o tome što mladi rade na igralištu iza škole, kod kuće kad su oni na poslu, trebali bi voditi računa o tome što djeca rade na virtualnom igralištu.

Istraživanje je pokazalo da 84% hrvatske djece danas pristupa računalu putem mobitela. Jasno je da je dječje ponašanje na Internetu nemoguće u potpunosti kontrolirati. U skladu s time su i nalazi brojnih istraživanja koji pokazuju da je zapravo važnije vodstvo, odnosno usmjeravanje dječjih online ponašanja kroz razgovor i postavljanje pravila.

Temelj roditeljstva u svim pitanjima, pa tako i dječjoj sigurnosti na Internetu, povjerljiv je i topao odnos roditelja i djeteta. Takav odnos stvara sigurno okruženje, a veća je i vjerojatnost da će se dijete roditelju obratiti za savjet ili pomoć. Jako je važno da roditelji budu svjesni znakova koji bi mogli upućivati na to da dijete doživljava ili čini nasilje, da budu spremni potražiti pomoć i podršku kada su zabrinuti.

 

Najvažniji savjeti o sigurnom i odgovornom korištenju Interneta

Zaštitite svoj profil na društvenim mrežama i drugim servisima tako da bude vidljiv samo osobama kojima vjerujete.

  • Nemojte otkrivati osobne informacije osobama koje ne poznajete u stvarnom životu ili im ne vjerujete. Dijete ne zna što je to osobna informacija, uputite ga i razgovarajte s njim o tome.
  • Nemojte nikome otkrivati svoje lozinke, čak ni bliskim prijateljima.
  • Nemojte dijeliti na svom profilu niti slati u privatnim porukama sadržaje za koje ne biste voljeli da ih vidi širi krug prijatelja, vaši roditelji ili nastavnici (posebno ne takve fotografije ili snimke).
  • Budite svjesni da neke osobe ne govore istinu o sebi. Nikad ne možemo biti sigurni tko je s druge strane ekrana. Nemojte prihvaćati zahtjeve za prijateljstvom upućene od nepoznatih osoba.
  • Stranac na Internetu je poput stranca u stvarnom životu – budite oprezni, nemojte odlaziti na susret s osobama koje ste upoznali putem Interneta.
  • Povremeno provjerite što o vama piše na Internetu utipkavanjem svog imena i prezimena u tražilicu Google.
  • Uvijek razmislite dva puta o svemu što objavljujete – ako mislite da bi to nekoga u stvarnom životu moglo povrijediti, nemojte to činiti niti online. Nemojte pisati ništa što ne biste rekli.
  • Svatko od nas može pomoći da se nasilje zaustavi. Ako primijetite neprimjereno ponašanje prema nekom online, obavijestite odraslu osobu, ona će već znati što treba učiniti.

 

Više o tome…

                     sigurnost-na-netu

                     Sigurnije na Internetu i Filtriranje sadrzaja

                     Zastitite privatnost na Facebooku

 

Izvor: Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.